Klasik batı müziği eğimini Türkiye ve Almanya'da tamamladı. Astor Piazzolla, Dino Saluzzi ve Orhan Avşar gibi modern tango müziğinin önde gelen bestecileri ve uyarlama ustalarının etkisiyle, Arjantin ve Uruguay konser tangolarına duyduğu ilgi nedeniyle, 2002 yılında bandoneon çalışmalarına otodidaktik olarak yoğunlaştı. Sonraki yıllarda, Dino Saluzzi, Hector Ulises Passarella gibi bandoneon ustalarıyla tanışma fırsatı buldu ve onların tavsiyeleri doğrultusunda bu diyatonik çalgıyla geniş bir repertuvar oluşturdu. 

 

Türkiye'de sanat organizasyonları kapsamında, çeşitli konser salonlarında yıllarca beraber çaldığı kardeşi, viyolonsel sanatçısı Koray Salman ile birlikte kurduğu Salman Duo isimli tango oda müziği grubuyla, İtalya'nın Lanciano kentinde Fedele Fenaroli Vakfı himayesinde, 40'lı ve 50'li yıllara ait konser tangolarının yorumlandığı, Hector Ulises Passarella, Tipik orkestrası (İtalya)'yla, Orkestra Akademik Başkent, Bozok Ensemble, Tangorama, NDS Orkestra'Sion, Tolga Salman-Orçun Orçunsel Duo, Çellistanbul, TangoNeva, Musici Lirienses di Sora (İtalya), Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, Ensemble Nodus, Milli Reasürans Oda Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Çoksesli Korosu gibi oda müzği ve senfonik müzik topluluklarıyla solist bandoneonist olarak pek çok konser verdi. Tolga Salman'ın birlikte çalıştığı orkestra şefleri arasında; Hector Ulises Passarella, Ertuğ Korkmaz, Antonio Pirolli, Ender Sakpınar, Andrew Greenwood, Orçun Orçunsel, Alessandro Cedrone, Münif Akalın, Hakan Şensoy, Stefano Mazzoleni, Cem'i Can Deliorman, Patrycja Pieczara gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca, ünlü Türk piyano virtüözü ve besteci Fazıl Say ile ikili oluşturarak İstanbul ve Antalya'da Astor Piazzolla ağırlıklı bir repertuvarla tango nuevo - yeni tango konserleri vermiştir.

 

Tolga Salman, bandoneon'un ilk yapım yeri olarak kabul edilen Almanya'nın Krefeld kentinde, Krefeld Belediyesi Kültür Ofisi tarafından, 1996'dan beri her iki yılda bir düzenlenen Bandoneon Festivali'ne de solo konserist olarak davet edilmektedir.

 

Sanatçı, Alman asıllı Arjantinli çağdaş besteci Mauricio Kagel'in bir Carlos Gardel parodisi olan "Tango Aleman" adlı eserinin Türkiye prömiyerini, Ensembel Nodus (Bilkent) birlikteliğinde Bilkent Yeni Müzik Günleri etkinliği çerçevesinde ve yine Arjantinli besteci Martin Palmeri'nin "Misa a Buenos Aires" adlı eserinin Türkiye prömiyerini, solist olarak, şef Alessandro Cedrone yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu birlikteliğinde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın 40. yıl Kapanış Konseri adı altında, Efes Antik Tiyatro (Selçuk)'da gerçekleştirmiştir.

 

2004 yılından bu yana, Mensing çağdaş dünya tango müzisyenleri listesinde yer almakta olan sanatçı, öncesinde ünlü Türk bandoneon virtüözü ve orkestra şefi Orhan Avşar'a ait olan ve İstanbul'da vermiş olduğu bir solo bandoneon dinletisi sonrasında, mimar Abdullah Ebussuudoğlu tarafından kendisine hediye edilen, restorasyonunu Alman uzman Carsten Heveling'in üstlendiği; (AA) Alfred Arnold (1932) imzalı bandoneon'u ile yurtiçi ve yurtdışında konserler vermektedir. 

 

 

ÖZGEÇMİŞİ İNDİR

© 2015 Tolga Salman